Mapa rokle

Lokalita

Bělá pod Pradědem, Domašov
Navigace přes Mapy.cz
Navigace přes Mapy Google

Čas: 7:40 h

Výstup: 4:45 h
Sestup: 2:55 h

Obtížnost

Převýšení: 1270 m

Strmost 3/5
Překážky 3/5
Délka 5/5

Pro rokling objevila Průzkumníklára.

Popis trasy

Cesta začíná u autobusové zastávky Bělá pod Pradědem, Domašov, ObÚ. Odtud se vydejte po asfaltové cestě asi 800 metrů a poté vstupte do koryta Keprnického potoka.

Ze začátku je koryto potoka široké, ale postupně se zužuje a voda nabírá na síle a rychlosti. Výše už je krajina naprosto nezkrocená a divoká. Voda skáče po balvanech a kamenech a tvoří zákruty. Po levé straně potoka možná zahlédnete bunkr z doby všeobecné mobilizace za 2. světové války, z roku 1938. Těmto bunkrům se říká řopíky a po Jeseníkách jich můžete vidět spousty. Na křižovatce vodních toků se dejte doprava Keprnickým potokem a pokračujte až k jeho prameni. Minete lesní hřbitov a skály Výrovka a u Bysterské chaty se odpojte doleva po toku Bysterského potoka, kde se můžete podívat na krásné vodopády.

Na potoce je řada vodopádů a kaskád a protipovodňových hrází. Prohlídka vodopádů má smysl ale pouze v případě, že je dost vody. První vodopád se nachází pár desítek metrů pod cestou a je vysoký asi 5 metrů. Následuje skluzavkovitá plotna a další vodopádky. Vraťte se stejnou cestou zpět do koryta Keprnického potoka a pokračujte výš.
Po pravé straně minete Přírodní rezervaci Šumárník. Přírodní rezervace Šumárník se rozkládá na skalnatém vrcholu Šumný v nadmořské výšce 1073 m.n.m. a tvoří ji významná botanická lokalita skalního výchozu, chráněnou květinkou je zde lomikámen vždyživý, mázdřinec rakouský a sleziník zelený. Je zde evidováno asi 220 druhů rostlin, z toho 9 velmi ohrožených. Za zmínku rozhodně stojí i mozolka skalní, což je druh játrovky, které se velmi podobají mechům. Vrchol Šumný je jediná lokalita v ČR, kde můžeme mozolku skalní zahlédnout.

Na rozcestí Bystrý potok pokračujte výše, ale jelikož je vrchol již v NPR, budete se muset ještě před pramenem vrátit. Pokračujte po modré turistické trase na rozcestí a poté po červené až na vrchol Keprník.

Z vrcholu Keprník sestupujte po hřebenovce (červená turistická trasa) až na Sedlo pod Vřesovkou, zde se odpojíte na žlutou a na rozcestí U kamenného okna budete pokračovat dále po zelené přes skalnatý vrchol Točník až do cíle.

Doporučení

Velmi krásné a zajímavé jsou i vodopády Rudohorského potoka.