Na začátku roku 2020 se svět kvůli koronaviru změnil. Nemohli jsme cestovat, a tak jsme jako rodina ve snaze zůstat v pohybu začali více prozkoumávat naše krásné Valašsko. A protože máme děti, tak před námi byla výzva, jak výlety udělat zajímavé i pro ně. A tak to všechno začalo. Objevili jsme rokle. Objevili jsme část naší přírody, kde to i pro malé děti není nikdy nuda, kde je stále co přelézat, přeskakovat, kde je spousta roztodivných kamenů, křivých kořenů, nejzelenějších mechů, malých vodopádů, vodních kytek a zvláštních stromů, kde není těžké při troše fantazie vidět draky, trpaslíky a čaroděje, trochu se bát a zase radovat z překonání překážky třeba i za pomoci rodiče. A to vše doslova za rohem, pár minut autem od domu nebo rovnou z domu.

Rokle jsou krásné. Potoky, jež je vytvořily, obnažily kamenné podloží Valašska, podemlely kořeny stromů, v mírnějších svazích meandrují, jinde poskakují po kamenných kaskádách, vytvářejí vlhká místa plná mechu, kytek a překypujícího života. Tak na jednom místě koncentrovaly mimořádnou porci obdivuhodné přírody. Známe to i z jiných situací. Stačí udělat pár kroků ze zaběhané cesty a najednou vidíme jiný pohled, jiný svět, jinou realitu. Tak je tomu i s roklemi, často jen pár metrů od asfaltové cesty, se nám otevřel jiný svět.

Myslíme si, že je zajímavé sdílet tipy na rokle s dalšími milovníky přírody, a tak vznikl nápad rokling.cz. Přejeme si, aby vám naše informace pomohly najít zajímavý výlet v okolí a budeme moc rádi, když začnete objevovat a sdílet nové rokle, o které rádi nabídku prvních 12 rozšíříme.

V některých roklích jsme jako lidé zanechali nehezkou stopu v podobě všech možných odpadků od plastových flašek až po pneumatiky, hrnce a kamna. Proto bych vás chtěl povzbudit, abychom společně naše rokle při výletech uklidili. Někdy to bude doslova chlapská práce. Děkuji.

Roklingu zdar!

Petr Hurta