Výbava

Boty

Základem jsou boty:
pevné, ideálně kotníčkové, nepromokavé a s neklouzací podrážkou –⁠ vhodné do strmých svahů a na mokré kameny.

V nabídce však máme také několik roklí, které se dají absolvovat bez bot –⁠ najdete je označené ikonou 👣.

Více informací najdete u konkrétní rokle nebo na stránkách TuristikaNaboso.

Oblečení

Oblečení zvolte podle počasí,
raději však teplejší –⁠ kolem vody a v lese může být docela chladno.

Při studeném počasí není špatné mít v batohu náhradní oblečení pro případ pádu do vody, naopak v letním parnu se v některých větších potocích dá i dobře okoupat v nějaké hezké tůni, pak přiberte plavky.

Jídlo a pití

Obzvlášť u delších tras je skoro nutné mít pro děti svačinu a nějaké ty energetické sladkůstky.

Většina potoků je čistá nebo vedle nich studánka, přesto doporučujeme mít pití vlastní a spolehlivé.

Lano, provázek, apod.

Z pohledu dospělého zbytečnosti, ale z pohledu dítěte důležitá pomůcka pro překonávání těch nejstrmějších úseků, kde taženým může být klidně rodič 🙂

Mapa

Řada roklí má hodně odboček a pokud dětem vytisknete mapu, můžete na nich nechat hledání správné trasy; jinak je orientace snadná v mapách na mobilu a samozřejmě můžete použít i navigaci u každé rokle.

Pytel na odpadky

Rokle potřebují uklidit a pokud se Ti do batohu vleze něco na odpadky, které s dětmi posbíráte, bude to ideální 🙂

Trasy

Zdokumentované trasy jsou rozděleny podle obtížnosti na:

Modré

Snadné

Červené

Náročné

Černé

Těžké

U každé trasy najdete časy (čas je stanovený pro děti, samotní dospělí budou o minimálně 30% rychlejší), převýšení a hodnocení obtížnosti podle kritérií strmost, překážky, délka na pětistupňové stupnici, kdy 1 je nejlehčí a 5 nejtěžší.

Mimo to se mohou ještě u každé rokle objevit následující značky:
🅰️ Trasa dostupná také v zábavně-vzdělávací aplikaci Actionbound,
👣 Trasa vhodná i pro chůzi bosky.

Volba cesty a obtížnost

Cesta roklí je tak obtížná, jak blízko vodě jdete. Čím blíž, tím těžší. Někdy je to nemožné a je nutné těžké místo obejít lesem, ale je jen na vás, jak moc si rokli budete chtít užít. My se snažíme jít vždy vodě co nejblíž a hodnocení obtížnosti tras z toho vychází. Samozřejmě je možné jít 15 m od rokle lesem a bude to úplně jiný výlet, také pěkný, ale s mnohem menším dobrodružstvím.

Hledání cesty roklí je právě to nejzajímavější a někdy to vezme i chvilku času, proto počítejte s tím, že i přes zdánlivě krátkou trasu se v rokli můžete zdržet.

Obtížnost rokle se o stupeň zhorší v případě deštivého počasí nebo krátce po dešti. Zvažte, zda v tomto případě do rokle brát menší děti, bude to pro ně hodně náročné.

Bezpečnost

Rokle mohou být z několika důvodů nebezpečné. Hrozí v nich nekontrolovaný pád ze strmých svahů, na to dávejte pozor. Hrozí uklouznutí na kamenech, proto pečlivě volte místo překonání vody a děti jistěte. V některých místech leží přes rokli spadlé shnilé stromy, pozor na jejich prolomení. Pokud stromy použijete jako most, jsou někdy dost vysoko a většinou kluzké, zvažte své možnosti.

Velké nebezpečí hrozí při lesní těžbě. Pokud těžba probíhá, je vstup do lesa zakázán a v cestě rozhodně nepokračujte. Pokud narazíte na hromady kmenů, nikdy se po nich nepohybujte, nedovolte dětem, aby po nich lezly, hrozí vážná zranění při uvolnění kmenů. Dávejte pozor na oči v hustém porostu a také neohrožujte ostatní švihem napružené větve.