Mapa rokle

Lokalita

Bílá, okres Frýdek-Místek
Navigace přes Mapy.cz
Navigace přes Mapy Google

Čas: 3:30 h

Výstup: 2:00 h
Sestup: 1:30 h

Obtížnost

Převýšení: 310 m

Strmost 2/5
Překážky 2/5
Délka 3/5

Pro rokling objevil Gandalf.

Popis trasy

Vaše cesta vede kolem Loveckého zámečku na Bílé, poblíž něho je parkoviště, jenž je zároveň poslední místo, kde je možné zaparkovat. Odtud jděte jeden kilometr proti proudu řeky Smradlavy, až narazíte na cestu přes most, který po levé straně řeku překračuje. Není sice značená, ale lze po ní pohodlně dojít po boku nádherného Čurabského potoku až ke klauzu (tj. splavovací nádrž), která kdysi sloužila k zvyšování hladiny potoků tak, aby se dřevo splavilo dolů na pilu.

Nyní je nutné opustit asfaltovou cestu a vydat se směrem nahoru po proudu nyní už klidného potůčku posetý lopuchy. Celá trasa vede skrz listnatý les tvořený převážně buky.
Prazvláštní podívanou je nebývale hnědý až červený kámen, který je charakteristický nejen pro potůček, který podemílá břehy, ale i pro některé kopcovité části rokle. Právě strmost těchto kopců eskaluje tím, jak daleko proti proudu jdete. Nevyhnete se spadlým kmenům, které je třeba opatrně přelézt, protože jsou kluzké a ztrouchnivělé.

Nahoře je rokle nedostupná nebo chcete-li obtížně průchozí. Hromada klestí téměř nedovoluje průchod dál, a proto je někdy nutné koryto obejít. Pro menší děti to může být obtížné.

Doporučení

Pro vyšší bezpečnost doporučujeme kvalitní boty s podrážkou, která neklouže.

Mapa nebo telefon s GPS se hodí na cesty, které na těchto místech nejsou barevně značené.