Mapa rokle

Lokalita

Valašská Senice
Navigace přes Mapy.cz
Navigace přes Mapy Google

Občerstvení:
Horská chata Antarik (vegetariánská)

Čas: 4:05 h

Výstup: 2:05 h
Sestup: 2:00 h

Obtížnost

Převýšení: 410 m

Strmost 2/5
Překážky 2/5
Délka 3/5

Pro rokling objevila Průzkumníklára.

Popis trasy

Trasa začíná u autobusové zastávky Valašská Senice, konečná. Pokračujte po asfaltové cestě asi 800 m, než narazíte na Chladnou studánku, kde se můžete občerstvit. Je zde i posezení. Od Chladné studánky pokračujte ještě asi 1,1 km, než narazíte na křížení asfaltové cesty s lesní, zde vstupte do koryta potoka a pokračujte jím dál. Potok tvoří meandry a občasné bažiny, dávejte pozor, kam šlapete!
Rokle není moc obtížná, břehy porostlé přesličkami a kapradím dodávají rokli pohádkový nádech.
Čím výše se potok vine, tím více skalnatou se rokle stává. Místy potok teče přes kamenité plotny a můžete si všimnout, kolik toho voda již za ta léta vymlela. Občasná jezírka a drobné vodopádky působí místy opravdu kouzelně.
Dávejte pozor ale na těžbu dřeva, místy je rokle hodně bahnitá a plná spadlých stromů. Těsně před vrcholem – pramenem, se můžete občerstvit u studánky Gořalkovica. Žel její název je mírně klamavý, nabízí jen vodu 🙂
Od pramene Senice se dejte po lesní cestě až na červenou hřebenovku. Odtud si můžete vybrat – buď se vydáte až na Valašskou Kyčeru, nebo budete pokračovat zpět. Sestupová trasa vede přes vrchol Makyta, který je považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů Javorníků a nachází se v přírodní rezervaci stejného názvu.
Budete-li pozorní, můžete zahlédnout i stopy velkých šelem rysa ostrovida, kočky divoké, vlka či medvěda, nebo zaslechnout některého z ohrožených vzácných ptáků, kteří kolem Makyty hnízdí. Z vrcholu pokračujte po modré turistické trase až na Chmelinec, odtud po žluté turistické trase sestupujte zpět až k autobusové zastávce.

Doporučení

Vrchol Makyta je opravdu velmi zajímavý – nejen, že zde můžete zahlédnout pobytová znamení velkých šelem či ohrožených ptáků, ale pokud sem zavítáte na jaře (březen, duben), možná spatříte na slovenské straně Makyty i nádherné Šafrány Heuffelovy.

A pokud byste byli cestou znaveni, můžete se občerstvit na horské chatě Antarik na Mikolinově vrchu.