Mapa rokle

Lokalita

Velký Újezd / Chorušice / Živonín
Navigace přes Mapy.cz
Navigace přes Mapy Google

Čas: 3:00 h

Výstup: 1:30 h
Sestup: 1:30 h

Obtížnost

Převýšení: 40 m

Strmost 5/5
Překážky 5/5
Délka 4/5

Pro rokling objevil Igor Slouka.

👣 Vhodná pro turistiku naboso

pro ostřílené-otrlé

Více informací na www.TuristikaNaboso.cz

Popis trasy

Divoká opuštěná rokle Kněžháj je dostupná z obcí Velký Újezd – odtud k dolnímu začátku rokle je to 1,2 km), nebo také z obcí Chorušice (4 km), Živonín (3 km) anebo z křižovatky silnic mezi V. Újezdem a Nebužely (k hornímu konci 60 m).

Rokle začíná na křižovatce pěti vozových cest 1,2 km jižně od Velkého Újezda. Je tam i myslivecká číhaná. Vede ca 700 m západoseverozápadním směrem, pak se rozdvojuje, my pokračujeme severoseverozápadním směrem další 1 km až k silnici Nebužely-Mšeno.

Zpočátku jdeme vozovou cestou, která však začne stoupat a končí na bývalé a kopřivami zarostlé louce. Těsně před stoupáním a koncem této cesty odbočíme vlevo nenápadnou pěšinou, „myší dírou“, a jdeme po levé straně údolí. Místy znatelná pěšina či bývalé koryto potoka nás povede údolím, které je vhodné pro lidi, kteří chtějí hodně přelézat, překračovat, přeskakovat, podlézat, obcházet a podobný tělocvik, kde zapojíte i ruce a procvičíte i záda; je tam hodně popadaných stromů.

Přijdeme k první skalní lavici (bývalý vodopádek), na kterou se dá vylézt poměrně snadno. Po chvíli přijdeme k druhé skalní lavici s velkou louží; ta nám dá již zabrat, použijeme všechny čtyři končetiny. Hned za ní následuje třetí, malá a úzká skalní lavice. Pak už je rokle mírnější, následují dva malé skalní schůdky a jedna hliněná lavice. Asi 60 m před koncem rokle (před silnicí) rokli opustíme pěšinou vpravo, na pole. Po zážitku z opouštěné divočiny s úlevou uvítáme, že po kraji pole dorazíme do civilizace (silnice, auta 🙂).

Doporučení

Doporučuji tuto nádhernou pětikilometrovou přístupovou trasu k začátku rokle: Ze Živonína 1 km východně do údolí, 1 km jít severovýchodně údolím (část NS „Chorušická zákoutí“), pak 3 km severozápadně Chorušickým a Husovým dolem.

Rokli doporučuji projít od pozdního podzimu do brzkého jara, přes léto jsou některé úseky Království třímetrových kopřiv. Bývá tam však místy mokro a blátivo.

Dejte také pozor na dřevo – důkladně se přesvědčte, že nehrozí jeho pád, zlomení (nestabilní, zpuchřelé apod.)

Nezaškodí vzít si s sebou zahradnické nůžky a pilku. Odpadků tam moc není, ale pytel na odpadky také přijde ke cti a příroda vám poděkuje.