Mapa rokle

Lokalita

Javořinský potok, Bílá
Navigace přes Mapy.cz
Navigace přes Mapy Google

Občerstvení:
Samoobslužná horská restaurace Domovjanka

Čas: 3:00 h

Výstup: 2:20 h
Sestup: 0:40 h

Obtížnost

Převýšení: 220 m

Strmost 2/5
Překážky 2/5
Délka 2/5

Pro rokling objevil Gandalf.

🅰️ Najdete také v Actionbound

zábavně-vzdělávací aplikaci pro váš telefon.

Stáhnout si ji můžete zde.

Popis trasy

Cesta začíná u nejbližšího parkoviště, které leží těsně pod místní oborou divoké zvěře. Vydejte se jižně po Cyrilometodějské stezce, a po necelém kilometru následujte tok řeky odbočením vlevo.

Po pár metrech narazíte na malou strouhu vlévající se do řeky Smradlavy. Javořinský potůček je dlouhý přibližně 1,2 km a je tudíž vhodný i pro rodiny s dětmi. Je menšího rozsahu a po celé délce ho lemuje lesní cesta, která se po čase od bystřiny lehce odklání. Rokle nabízí pohled na různé kamenné struktury poseté mechem, které násobí pocit už tak čistého prostředí.

Okolní les je převážně jehličnatý. Jeho jednotvárnost mu však narušuje zeleň, která bujaře roste v okolí potoka. Nechybí zde množství vyvrácených pařezů s mohutnými kořeny. Čas od času potok kříží spadlé kmeny stromů, málokdy je však obtížné se jim vyhnout. Okolní příroda se nejčastěji pyšní svou hojností lopuchů a kapraďorostů, ale odkryje i pár barevných rostlin. Průchodem roklí můžete narazit na obojživelné i jiné živočichy (žáby, hadi, srnky).

Ke konci rokle na Vás čeká dáreček v podobě přesličkového lesa, který stojí za shlédnutí. Pokud ještě nemáte dost, a chcete vidět více, vydejte se cestou směrem nahoru na panoramatický vrchol Zbojnická (774 m.n.m.).

Pro sestup můžete zvolit několik variant. Můžete využít cestu která opisuje tok Javořinského potoka, nebo můžete zvolit příjemnou cestu přes osadu Gašky, která vede přímo na parkoviště.

Doporučení

Po náročné procházce Vám doporučujeme zajít na něco dobrého do samoobslužné restaurace Domovjanka, která je v centru Bílé u cesty po pravé straně. Otevírací doba je od 9:00 do 17:00.

V zimních měsících je nedaleko v provozu Skiareál Bílá.

Mapa nebo telefon s GPS se hodí na cesty, které na těchto místech nejsou vždy barevně značené.