Mapa rokle

Lokalita

Čas: 3:00 h

Výstup: 2:30 h
Sestup: 0:30 h

Obtížnost

Převýšení: 100 m

Strmost 1/5
Překážky 4/5
Délka 2/5

Pro rokling objevil David Pangrác.

Popis trasy

Nádherný kaňon na Novohradsku začíná v obci Dolany, kde je možné zaparkovat. První úsek cca. 400 m je lépe absolvovat po žluté značce, ale pak se už určitě vydejte proti proudu potoka s krásným pískovým dnem. Potok mění podle počasí a ročního období svou vydatnost od stavu, kdy je bez vody až po silný proud. V takové situaci může být rokle neprostupná a nebezpečná a je lépe nechat její objevování na jindy.

Potok se postupně zařezává do pískovcových skal a vytváří unikátní kaňon, který se dělí na 2 větve. Nejprve prozkoumejte pravou větev, pak se vraťte zpět na rozcestí a vydejte se vlevo proti proudu. Kaňony se na horním toku zužují tak, že jediná cesta vede vodou. O to krásnější zážitek vám tato výjimečná rokle poskytne.

Po prozkoumání i druhého ramene rokle stačí po vyšlapaných chodnících odbočit vlevo a pak po okraji lesa a lesní cestě se žlutou značkou sestoupit zpět na výchozí bod.

Doporučení

Rokle není vhodná pro výlet s dětmi do 6 let, vyžaduje dobrou obuv a připravenost procházet vodou a překonávat mokré kmeny a skály. Lezení není náročné.

Zásadní pro návštěvu rokle je počasí, pokud hrozí přívalový déšť nebo je po deštích, může být rokle nebezpečná zvýšením toku.