Mapa rokle

Čas: 4:25 h

Výstup: 2:00 h
Sestup: 2:25 h

Obtížnost

Převýšení: 480 m

Strmost 1/5
Překážky 3/5
Délka 2/5

Pro rokling objevila Průzkumníklára.

Popis trasy

Od autobusové zastávky Vysoké Pole, rozcestí Drnovice se vydejte po asfaltové cestě, po asi 800 m odbočte vlevo na lesní cestu, a pokračujte po ní dalších asi 800 m, pak je možné vstoupit do rokle.

Rokle je jednoduchá a vhodná i pro menší děti, skvěle ji zvládnou. Je v ní plno překážek, ať už spadlých stromů a kmenů, nebo větších či menších balvanů. Když budete pozorní, najdete jistě nějakou lebku či kost, protože v okolí rokle jich bylo opravdu mnoho. Obratný pozorovatel snadno zahlédne i zajíce polního, který se v této oblasti skoro přemnožil a potkáte jich tedy spoustu. Rokle je krytá smíšenými lesy převážně bukového a smrkového porostu, který nabízí v horkých dnech útočiště před sluncem. Ke konci rokle přibývá na strmosti, dejte pozor na sesouvající se svahy a sypající se kamení.

Od pramene Vysokopolského potoka se můžete vydat na vrchol Klášťov, který je vzdálen asi 400 m a je to nejvyšší vrchol Vizovických vrchů. Úplně na vrcholu můžete najít skalní útvar Čertův kámen, který zde údajně upustil čert, když spěchal nést kameny do Lidečka a dostavět tamější skály před zakokrháním kohouta. Na jednom z kamenů je vidět otisk ramene, hlavy a kopyta. Nebo se můžete podívat na zbytky hradiska, které se zachovaly už z pravěku! Našlo se zde přes 700 železných a kovových předmětů. Toto místo je opředeno mnoha pověstmi a legendami, jedna z nich říká, že zde kdysi stával dřevěný hrad, jehož majitel prý zakopal do země svůj obrovský poklad. Místní lidé se ho snažili najít, ale bránili jim v tom hadi, štíři, zdivočelí býci a kouzelní hlídací psi.

Z vrcholu Klášťov se vydejte po zelené turistické trase až na Rozcestí pod Suchým vrchem, odtud pokračujte až nazpět po žluté. Po cestě je mnoho studánek, které vás osvěží a kdybyste měli čas, můžete se zastavit u kapličky Sv, Františka, nebo u kaple Panny Marie Vysocké, která leží o kousek níže. Kousek od této kaple je studánka, která byla dříve považována za léčivý pramen a teď vedle ní stojí malinká „vodní“ kaplička. Dříve tam maminky na statnou hrušku věšely dětské košilky jako poděkování za uzdravení jejich dětí. Než dorazíte do cíle, budete mít ještě možnost si prohlédnout ptačí pozorovatelnu, svatý obrázek nebo zvonici.

Doporučení

Rokli je možné spojit a vrátit se druhým pramenem Vysokopolského potoka, také je to hezká procházka.