Mapa rokle

Lokalita

Fuerteventura, Kanárské ostrovy
Navigace přes Mapy.cz
Navigace přes Mapy Google

Čas: 7:00 h

Výstup: 2:45 h
Sestup: 4:15 h

Obtížnost

Převýšení: 750 m

Strmost 2/5
Překážky 1/5
Délka 4/5

Pro rokling objevila Průzkumníklára.

Popis trasy

Cesta začíná buďto přímo u hotelu Fuerteventura Princess, kde je také autobusová zastávka, nebo se můžete vydat z autobusové zastávky Fuerteventura, Pájara. Po asfaltové cestě se vydejte vzhůru k horám skrz dálniční podjezd. Pokračujte výše a po asi 80 metrech se odpojte na prašnou cestu, po které pokračujte ještě 400 metrů, než narazíte na vyschlé říční koryto, pokračujte jím vzhůru.

Slovo „barranco“ znamená ve španělštině rokle. Na Fuerteventuře mnoho vody není, ostrov je sopečný a prší zde málo, ale obrovské údolí a vyschlá koryta řek jsou jednoznačně rokle, které stojí za to vidět. Vypadají úplně jinak, než ty naše v Česku, ale každá z nich má něco krásného.

Po cestě si na okolních stráních a březích řeky můžete všimnout, jak se jednotlivé horniny ukládaly a tvořily zdejší povrch. Mnoho okolních hor je navíc tvořeno vylitou lávou z dnes už nečinných sopek, jde krásně vidět cestu, kudy se láva valila a tvořila hřebeny hor.

Možná se vám bude zdát, že kolem není žádný život. Krajina je pustá a vrcholky hor vyhlížejí nevlídně. Není tomu ale tak! Když budete pozorní, zahlédnete jistě nejednu veverku, ostrov je jich plný. Krmení veverek je ale pod pokutou zakázáno, mohlo by jim to ublížit. Kromě veverek uvidíte určitě spoustu ještěrek a možná narazíte i na kozy. Na ostrově jich žije více než lidí! Některé jsou plaché, ty žijí divoce v horách a živí se sukulenty. Jiné vás nechají přijít blíž – to jsou kozy zdejších obyvatel. Přes den se pasou v horách a navečer se vrací domů naučenými stezkami. Všímejte si i zdejšího porostu, protože obrovská zelená kola po stráních tvořená kaktusy doma určitě neuvidíte 🙂

Konec rokle určitě poznáte, strmou stěnou vybíhá nahoru úzká stezka, kterou se dostanete na samotný vrchol – Pico de la Zarza. Odtud pokračujte po hřebenové cestě zpět k hotelu Princess a užívejte si krásných výhledů.

Doporučení

Jméno ostrova „Fuerteventura“ znamená ve španělštině „silný vítr“. Za celý rok se najde asi jen 12 dní, kdy opravdu nefouká. Vítr je jiný, než jsme zvyklí, je silný a nese písek ze Sahary, proto je dobré přibalit šátek na uši a kšiltovku nebo sluneční brýle.

Nepodlehněte ani klamu zdejšího slunce – většinu dne je vysoká oblačnost a zdá se, že slunce nepálí. Opak je ale pravdou, můžete se pořádně spálit anebo večer skončit s úpalem. Nezapomeňte tedy na opalovací krém a dostatek vody.