Mapa rokle

Lokalita

Sa Calobra, Mallorca
Navigace přes Mapy.cz
Navigace přes Mapy Google

Občerstvení:
Sa Calobra

Čas: 4:15 h

Výstup: 2:30 h
Sestup: 1:45 h

Obtížnost

Převýšení: 200 m

Strmost 1/5
Překážky 5/5
Délka 4/5

Popis trasy

Rokle začíná na západním pobřeží na pláži Sa Calobra na centrálním parkovišti. Z parkoviště sejdete dolů do malebné vesničky a dáte se vpravo (je dobře značeno) na pláž. Projdete dvěma skalními tunely a ocitnete se v ústí soutěsky do moře. Pak už je cesta jednoduchá stále proti proudu až kam to zvládnete a pak stejnou cestou zpět. Od samého začátku se jedná o impozantní vápencový kaňon plný nádherných míst, strmých stametrových stěn, úžasných vodou opracovaných balvanů a malých jezírek. V rokli se nedá koupat, není v ní moc vody, voda je spíše stojatá a většinou žádná.

Celá rokle je dlouhá 4 km a její prostup znamená 4 hod. času pro cestu nahoru a zpět. Případně je možné vystoupat až k hlavní cestě do místa zvané Escorca (další 1 km prudkého stoupání a 2 hod. času, celkem 6 hod.) a odtud se vrátit autobusem anebo naopak začít nahoře v Escorca a skončit u moře. Tyto varianty jsme neprozkoumali, zmapovali jsme jen polovinu rokle a tu také doporučujeme pro výlet s dětmi. Celá túra by pro děti byla velmi náročná.

Návrat zpět zahájíte v tomto místě (Es Degotís). Vlevo sice visí lano, ale je vysoko a prostup tímto místem je jen pro zkušenější lezce. Pro zájemce o pokračování se místo dá obejít traverzem vpravo.

Doporučení

První část rokle, cca. 200 m, je vhodná pro všechny, pak za cedulí upozorňující na náročnost trasy pro děti od 10 let za pečlivého dohledu a pomoci rodičů na složitějších místech.
Všechny úseky jsou zdolatelné pro lidi zvyklé na pohyb v přírodě, ale je nezbytná kvalitní treková obuv, a není špatné mít v batohu krátké lano pro zajištění dětí a určitě dost jídla, pití a lékárničku. Asi po 1,5 km z pravé stěny při výstupu vyvěrá pramen, ale lépe je na něj nespoléhat a mít dostatečnou zásobu vody.

Rokle může být nebezpečná v dešti, vápenec hodně klouže normálně a zde je řada míst díky oblíbenosti soutěsky hodně vyhlazená a bude klouzat o to víc. Při bouřkách se rokli zcela vyhněte, hrozí záplavová vlna.

Než se do rokle pustíte zvažte i to, že v rokli není mobilní signál. Minimálně je dobré mít staženou mapu do mobilu.